miód na gardło

miód na gardło

Postautor: mikas » 14 sty 2010, o 11:31

Mam pytanie - często spotykam się z opiniami, w tym także lekarzy, że w przypadku infekcji gardła miód nie jest właściwym lekarstwem ponieważ podrażnia gardło. Czy to prawda? A może opinia ta dotyczy innych gatunków miodu, może zależy to od ich składu i smaku?
mikas

Re: miód na gardło

Postautor: grzegorz1978 » 14 sty 2010, o 13:01

Faktycznie miód u niektórych osób moze wywołać podrażnienie gardła. Dzieje sie tak kiedy infekcja gardła trwa już jakiś czas i sluzówka jest zmieniona chorobowo-wtedy jest bardziej wrażliwa.
W takim przypadku zalecam rozcieńczenie miodu wodą lub przyjmowanie cukierków z miodem i propolisem. Podczas ssania następuje stopniowe rozpuszczanie sie tabletki.
Nalezy jednak stwierdzic,ze infekcje gardła sa infekcjami o charakterze wirusowo-bakteryjnym i stosowanie miodu zawierajacego MGO w znaczący sposób skraca czas choroby.
Mgr farm Grzegorz Carowicz- farmaceuta, aptekarz. Po zakończeniu studiów na Akademii Medycznej we Wrocławiu rozpoczął pracę w Zakładach Farmaceutycznych Jelfa.Jest autorem kilkudziesięciu artykułów.Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
Awatar użytkownika
grzegorz1978

Postautor: robson » 30 lip 2010, o 17:53

Muszę przyznać, że miodzik skutkuje. Co rok, jak w zegarku łapałem zapalenie gardła. W moim przypadku wiązało się to z tygodniowym a nieraz dłuższym leczeniem. Jednak przy stosowaniu miodu manuka infekcja kończy się w ciągu dosłownie dwóch dni. Zauważyłem też znaczną poprawę zdrowia, odkąd jem ten miód nie złapałem przeziębienia, ani nawet kaszlu. Teraz w okresie letnim testuję cukierki z propolisem BIO 30.
robson

Postautor: lena » 30 paź 2011, o 22:04

mi bardzo pomogły te cukierki bio30 z propolisem. Dają radę na taki ból gardła. Fajne w nich jest to, że tak długo się utrzymuje w przełyku.
lena

Postautor: ocelot » 19 gru 2011, o 17:40

Proszę uprzejmie Pana Grzegorza o wytłumaczenie, dlaczego skoro miód może powodować podrażnienie, jest obecny w niektórych tabletkach na ból gardła (na przykład, na stronie tej apteki z lekami na ból gardła, można znaleźć takie tabletki z miodem jak AGARDIN PLUS, CUKIERKI PRAWOŚLAZOWO - TYMIANKOWE Z MIODEM I WITAMINĄ C, HERBITUSSIN KASZEL). Czy jest to kwestia stężenia? W takim razie, czy takie małe stężenie jak w tabletkach może być lecznicze? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ocelot

Postautor: ulitha » 31 sty 2012, o 12:41

Również słyszałam, że miód przy infekcji gardła nie jest idealnym lekiem jednak z doświadczenia widzę, że właśnie pastylki czy cukierki zawierające miód, propolis działają najlepiej. Wspominane cukierki manuka + propolis według mnie są najlepsze, chociaż nie każdemu smak propolisu odpowiada. Przyłączam się z prośbą do powyższego pytania.
ulitha

Postautor: grzegorz1978 » 3 lut 2012, o 17:54

Miód może powodować podrażnienie, jest to spowodowane stężeniem. Dlatego najlepiej jest zastosować miód w rozcieńczeniu lub w postaci preparatów do ssania.
Mgr farm Grzegorz Carowicz- farmaceuta, aptekarz. Po zakończeniu studiów na Akademii Medycznej we Wrocławiu rozpoczął pracę w Zakładach Farmaceutycznych Jelfa.Jest autorem kilkudziesięciu artykułów.Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
Awatar użytkownika
grzegorz1978

Postautor: jovika » 12 lut 2014, o 13:35

Mi tabletki pomagają tylko muszę jeszcze dołożyć do tego odpowiednią dietę, w czasie takiego załamania jak przeziębienie ból gardła, oprócz wyżej wspomnianych tabletek jem dużo papryki, tłuste ryby np. makrele, wyciśnięty czosnek. Na bogato nie fast foody :)
Awatar użytkownika
jovika

Postautor: pgawronskie6D » 12 lut 2014, o 17:28

Łyżka wody + miód + cebula + czosnek. Wypić szklankę na wieczór. Na następny dzień zapomnieć o bólu gardła. Ja tak zawsze mam.
pgawronskie6D

Wróć do ból gardła