Z czego składa się miód?

Złocisty kolor i słodki smak miodu zazwyczaj znamy już od dziecka. Od dziecka wiemy też, że miód wytwarzają pszczoły. Nie wiemy natomiast co tak na prawdę w miodzie się znajduje.

 

Głównym składnikiem miodu są węglowodany i stanowią one ponad 75% jego składu.  W miodach dominują jednak cukry proste  – glukoza, fruktoza oraz maltoza. Drugim pod względem zawartości składnikiem miodu jest woda. Jej poziom nie może przekroczyć 20%, choć najczęściej wynosi ok. 17%-18%. Są jednak gatunki miodów dla których zawartość wody jest niższa i utrzymuje się na poziomie 13% lub wyższa, jak w przypadku miodu wrzosowego, w którym woda stanowi 23% składu. Węglowodany i woda nie mają wpływu na smak miodu, ani jego kolor. Za te właściwości odpowiadają kwasy organiczne. W miodzie występuje m.in. kwas glukonowy, jabłkowy i cytrynowy. Zawartość kwasów w miodzie waha się od 0,5% do 1,2%. Drugim składnikiem, który wpływa na smak i aromat miodów są olejki eteryczne pochodzące z nektaru roślin, który pszczoły zbierają. Kolor miodów jest natomiast zależny od obecności naturalnych barwników. W miodach występują też białka, spośród których największa rolę odgrywają enzymy. Pochodzą one głównie z gruczołów ślinowych pszczół. Jednym z najważniejszych enzymów w miodzie jest oksydaza glukozy powodującą utlenianie glukozy do kwasu glukonowego. W ten sposób powstaje nadtlenek wodoru – związek o właściwościach antyseptycznych. Nadtlenek wodoru, a dokładniej jego neutralizacja, jest też istotnym elementem badania miodów Manuka, ponieważ pozwalaj ocenić unikatowe właściwości tego gatunku miodu. Miody zawierają też niewielkie ilości witamin i mikroelementów.

 

Miody z krzewu Manuka są niezwykle bogate w jeszcze jeden składnik – methylglyoxal. To on jest źródłem unikatowych właściwości tego gatunku miodu. W tych nowozelandzkich miodach jego stężenie może być bardzo wysokie i osiągać nawet 800mg na kilogram miodu. Miody Manuka są jedynymi miodami na świecie, w których methylglyoxal występuje w tak dużej ilości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl