Wulkany w Polsce? Kraina Wygasłych Wulkanów – Dolnośląskie

Wulkany od zawsze były postrzegane przez ludzi jako monumentalny i niebezpieczny, ale za to bardzo fascynujący okaz przyrody. Tętniące bulgoczącą lawą wzniesienia, do dzisiaj cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów, jak i naukowców. Kilimandżaro w Kenii, Wezuwiusz we Włoszech, Fuji w Japonii, Kilauea na Hawajach, Mount Bromo w Indonezji - to tylko, jedne z najpopularniejszych, istniejących wulkanów na świecie. Czy Polska znajduje się w gronie krajów, posiadających niesamowite wulkany? Odpowiedz jest zaskakująca, ale niezwykle prosta: Tak!

Wulkany w Polsce? Kraina Wygasłych Wulkanów – Dolnośląskie

 

 

Dolnośląskie kryje w sobie tajemnice

Miliony lat temu Góry Kaczawskie tętniły wulkanicznym życiem - pozbawione roślinności zbocza, kłęby gazów i pyłów wulkanicznych unosiły się w powietrzu. Z biegiem czasu wulkany wygasły, a w przyrodzie zaczęły pojawiać się trawy, lasy, zwierzęta i, w końcu, ludzie. Jak dzisiaj wygląda kraina Wygasłych Wulkanów i co możemy zobaczyć na Pogórzu Kaczawskim? Jakie tajemnice kryje dzisiaj Dolnośląskie?

Niektóre z Wygasłych Wulkanów, to po prostu wzniesienia o stożkowym kształcie, inne na skutek erozji, zmieniły swój wcześniejszy wygląd. Ich natura została odkryta dopiero dzięki kamieniołomom. Górnicy wydobywający skały w wielu miejscach dokopali się do najtwardszej części wulkanu – neku, czyli pozostałości komina wypełnionego bazaltową, zastygłą magmą. Stygnąc i krzepnąc w kominie, utworzyła ona charakterystyczne do dzisiaj sześciokątne słupy, będące niemalże wizytówką Krainy Wygasłych Wulkanów.

 

Szlakiem Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim mieści się między trzema miastami: Jelenią Górą, Jaworem i Złotoryją. Mimo, że wulkany są już nieaktywne, to widoki i tak zapierają dech w piersiach.

Ostrzyca Proboszczowicka (501m.n.p.m.)

Ostrzyca Proboszczowicka (501m.n.p.m.)

 

Ostrzyca Proboszczowicka to najbardziej rozpoznawalny, wygasły wulkan w Górach Kaczawskich. Jej wysokość obecnie wynosi 501 m.n.p.m., jednak szacuje się, iż „w czasach świetności”, miliony lat temu była przynajmniej dwa razy wyższa. Z tego okresu zachował się charakterystyczny, wulkaniczny, stożkowy kształt, najprawdopodobniej to właśnie z tego powodu Ostrzyca Proboszczowicka nazywana jest Śląską Fudżijamą. Tak samo, jak jej japońska „przyjaciółka”, jest najwyższym wniesieniem w okolicy, góruje nad całą krainą, stąd można ją zobaczyć, niemalże z każdego miejsca w Górach Kaczawskich.

Jak się okazuje, wulkany możemy znaleźć nie tylko na Hawajach

Jak się okazuje, wulkany możemy znaleźć nie tylko na Hawajach

 

Unikatowe formy ciosu skalnego, powstałe na skutek stygnięcia lawy w określonych warunkach, można podziwiać we wsi Sędziszowa na Organach Wielisławskich lub nieopodal wsi Pomocne, na wzniesieniu Czartkowska Skała, które jest idealnym punktem widokowym na Karkonosze. Te pierwsze są najsłynniejszą słupową formacją skalną w Krainie Wygasłych Wulkanów. Zostały odkryte, można powiedzieć „przez przypadek” - na skutek wysadzenia zbocza powulkanicznej Góry Wielisławski, w celu wydobycia kruszców.

Organy Wielisławskie, to nie jedyne organy w zbiorze Gór Kaczawskich. Znajdują się tam jeszcze Małe Organy Myśliborskie, usytuowane nieopodal Wąwozu Myśliborskiego na wzgórzu Rataj. Można tam podziwiać inną formę słupów – słupy w formie wachlarzowej, zwane inaczej „różą skalną”. Powstały one na skutek zastygania lawy w samym kraterze wulkanu (czopu wulkanicznego). Róże skalne można oglądać jeszcze niedaleko Złotoryj na Wilczej Górze.

 

Zamek w Krainie Wygasłych Wulkanów

Na Dolnym Śląsku, oprócz „dziewiczych” nieaktywnych już wulkanów, możemy również podziwiać te dotknięte ręką człowieka, mowa tu o zamkach w Krainie Wygasłych Wulkanów. Jednym z najpopularniejszych z nich jest Zamek Grodziec, usytuowany na stromym bazaltowym wzgórzu o wysokości 389m.n.p.m. Obecna budowla to jedynie rekonstrukcja gotycko - renesansowego zamku z XVI wieku, jednak do dziś robi ogromne wrażenie i pozwala na wizualizacje realiów tamtych czasów.

Widoki w krainie wygasłych wulkanów zapierają dech w piersiach

Widoki w krainie wygasłych wulkanów zapierają dech w piersiach 

 

Dolnośląskie – „must see” na liście miejsc do odwiedzenia w Polsce

Dolnośląska Kraina Wygasłych Wulkanów to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce. Oprócz licznych wygasłych wulkanów, możemy podziwiać tam również zamki, jak i wieże widokowe na Bazaltowej Górze w Paszowicach i Górze Radogost, skąd rozpościera się panorama Sudetów i podgórza. Jest to niezwykle atrakcyjny obszar, idealny na jesienne, piesze wycieczki i przejażdżki rowerowe. Niezliczone formy ukształtowane przez gorącą lawę, jak i zastygającą magmę, stworzyły prawdziwe cuda natury, które powinny stać się obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zobaczenia w Polsce.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium